Jak unikać problemów i wychodzić z zadłużenia? Sprawdź 10 praktycznych porad

Problemy finansowe są jedynymi z tych, z którymi walczy się najtrudniej. Nieprzewidziane sytuacje, niepomyślność czy czynniki niezależnie od nas takie jak kryzysy ekonomiczne sprawiają, że coraz więcej osób boryka się z profilami finansowymi. Osoby takie wiedzą, że za pewien czas mogą stracić płynność finansową lub już ją straciły i mają zadłużenia. Wbrew pozorom, warto działać oraz walczyć z niekorzystną sytuacją z wielu powodów. W tym tekście prezentujemy porady co robić gdy problemy finansowe dopiero nadciągają oraz gdy już mamy długi. Podpowiadamy też dlaczego warto działać i walczyć z długami na wszystkie możliwe sposoby.

Dlaczego warto działać przy problemach finansowych?

Problemy finansowe mogą powodować bardzo wiele różnego rodzaju negatywnych konsekwencji. Jest to pierwszy i najważniejszy powód dla którego, należy bezwzględnie działać i walczyć z długami na każdym etapie ich powstawania. Bardzo często zła sytuacja finansowa i nic nierobienie z tym przekłada się na wiele negatywnych skutków, które będziemy odczuwali jeszcze przez długi czas. Pozostawiając sprawę biegowi czasu w niekontrolowany sposób, będziemy otrzymywali kolejne utrudnienia od życia i ograniczenia, których mogliśmy uniknąć. Znacznie obniży to poziom naszego życia i nie pozwoli realizować wielu celów w przyszłości, gdyż będziemy musieli skupiać się na naprawieniu obecnej sytuacji.

Z naszymi problemami finansowymi możemy walczyć też skutecznie na wiele sposobów. Nawet jeśli nie znamy się na finansach, możemy prosić o pomoc osoby kompetentne np. doradców lub znajomych. Samo podjęcie działań nie jest trudne, a w wielu przypadkach będzie dawało bardzo dobre rezultaty. Z zadłużeniami walczy się najłatwiej w początkowych fazach, a wraz z biegiem czasu coraz trudniej jest nam z nich wyjść. Dlatego należy podejmować działania jak najszybciej tylko się da. Uregulowanie sytuacji finansowej, czyli unikanie długów lub wyjście z nich może dać nam znacznie lepszy komfort życia oraz pozwolić rozwijać się czy spełniać nasze marzenia.

Problemy finansowe na horyzoncie

Pierwszą z sytuacji, którą opisujemy w tym tekście, są problemy finansowe, które dopiero nadciągają. Jest to zdecydowanie lepsza sytuacja aniżeli walczenie z już istniejącymi długami, dlatego zawsze należy zrobić wszystko, aby do nich nie dopuścić. W większości przypadków wdrożone odpowiednich działań odpowiednio wcześnie pozwala uniknąć zadłużenia lub zminimalizować intensywność kryzysu finansowego. Symptomami przyszłych nagannych zdarzeń mogą być np. większe wydatki, utrata pracy czy inne negatywne sytuacje, których się spodziewamy zarówno w krótkiej jak i dalekiej przyszłości. Jak zatem przygotować się na problemy finansowe? Oto kilka porad.

Oszacuj sytuację

Pierwszym krokiem zapobiegania problemom finansowym jest oszacowanie i uporządkowanie naszej stacji finansowej. Dzięki temu będziemy mogli w dużo bardziej skuteczny sposób walczyć z zadłużeniem oraz będziemy mogli robić to efektywniej. Z pewnością należy zgromadzić dokumentację finansową oraz poznać dokładnie wszystkie nasze wydatki, przychody, możliwości i prognozy na przyszłość. Następnie należy posegregować i przechowywać dokumentację tak, aby była łatwo dostępna. Znając naszą sytuację finansową, będziemy mogli lepiej reagować i będziemy dokładnie wiedzieć kiedy stracimy płynność finansową. Możemy na podstawie archiwalnych wydatków określić, jakie mamy miesięcznie zobowiązania oraz analogicznie postąpić z dochodami. W celu uporządkowania sytuacji finansowej możemy zamknąć zbędne kotna i produkty bankowe lub spłacić końcowi zobowiązań tak, by mieć ich mej w chwili nadejścia kryzysu.

EKSPERT KONTAKT

Zrewiduj wydatki

Drugim krokiem po uporządkowaniu i oszacowaniu naszej sytuacji finansowej jest zajęcie się wydatkami, które mamy i które zostały nam już po przeprowadzeniu porządków finansowych. Mogą być to kredyt, pożyczki, abonamenty różnego rodzaju czy wydatki bieżące. Bardzo często płacimy je, nie zastanawiając się nad tańszymi alternatywami. Zmieniając operatorów czy wybierając inne rozwiązania np. inne stacje paliw, możemy obniżyć nasze wydatki nawet o kilkadziesiąt procent, co będzie sporą pomocą. Zdecydowanie, warto sprawdzić każdy wydatek i dowiedzieć się np. dzięki porównywarkom finansowym czy na rynku istnieją tańsze rozwiązania. Już samo przeniesienie bankomatów telekomunikacyjnych lub mediów do jednego operatora pozwala zaoszczędzić bardzo duże sumy.

Ogranicz wydatki

Ważnym punktem przygotowywania się na nadchodzący kryzys jest ograniczenie wydatków. Przysłowie zaciskanie pasa nie musi być drastyczne, aby dało dobre rezultaty. Możemy jednak robić zakupy, kupując tańsze zamienniki renomowanych produktów lub robić je w supermarketach. Dobrym pomysłem jest też gotowanie obiadów samodzielnie a nie jedzenie na mieście. Warto również zmienić środek transportu na bardziej ekonomiczny. W sytuacji nadchodzącego kryzysu finansowego możemy zrezygnować też z wydatków na hobby, przyjemności czy abonamenty, które nie są nam niezbędne do życia np. pakiety telewizyjne itp. Możemy też robić zakupy w sieci lub rezygnować z tych wszystkich elementów życia, które generują koszty, a które nie są nam niezbędne do przeżycia — a takich z pewnością jest dużo.

Porada u doradcy finansowego

Gdy problemy finansowe wydają się być już nieuniknione, zdecydowanie warto udać się do doradcy finansowego. Są to specjaliści na rynku np. prywatni lub bankowi doradcy świadczący usługi doradcze dla osób prywatnych. Podczas rozmowy z nimi będziemy mogli dowiedzieć się o różnych rozwiązaniach naszej sytuacji, a specjaliści z pewnością powiedzą nam, co możemy zrobić i jakie warto wybierać opcję, aby uniknąć kryzysu lub przejść go najłagodniej jak tylko się da. Rozmowa z osobami kompetentnymi z dużym doświadczeniem będzie sporą pomocą, która w większości przypadków da bardzo dobre rezultaty. Usługi takie są odpłatne na podobnym poziomie co te lekarskie czy prawne, ale zdecydowanie warto poczynić taką inwestycję, gdyż dzięki niej będziemy mogli zyskać dużo więcej i skuteczniej walczyć z kryzysem.

Konsolidacja zobowiązań

Bardzo dobrym pomysłem, który, warto rozważyć i który może pomóc nam z kolei uniknąć problemów finansowych, jest konsolidacja zobowiązań. Jest to wzięcie kredytu konsolidacyjnego, który połączy wszystkie nasze zobowiązania w jedno nowe — z niższą ratą, którą będziemy spłacali po prostu przez dłuższy czas. Konsolidacja pozwala zatem znacząco obniżyć nasze wydatki, a często jest to kwota kilkudziesięciu procent. Często już sama konsolidacja uratuje nas przed kryzysem finansowym i utratą płynności finansowej, a jest to dobre rozwiązanie i niewygórowana cena za uniknięcie tego typu kłopotów. Kredyty konsolidacyjne należy jednak brać odpowiednio wcześniej kiedy jeszcze posiadamy zdolność kredytową pozwalającą połączyć wszystkie zobowiązania w jedno. Warto wybierać też transparentne banki na rzecz prywatnych instytucji pożyczkowych oferujących np. pożyczki konsolidacyjne z uwagi na duże sumy i długie okresy kredytowania. Minusem jest też konieczność zapłacenia podwójnego oprocentowania, ale biorąc pod uwagę odsetki karne, kary umowne czy koszty sądowe, podwójny koszt konsolidacji nie wydaje się aż tak wysoki. Dzięki temu zabiegowi często będziemy mogli nadal żyć na naszym obecnym poziomie, mając jedynie dłuższy termin spłaty zobowiązań.

Gdy długi się już pojawią… Działaj

W sytuacji kiedy długi już nas odpadły i są, musimy zmierzyć się z nimi w takiej postaci. Nie jest to jednak beznadziejna sytuacja. Możemy z niej wyjść bez szwanku pod warunkiem rozpoczęcia działań. Co zatem możemy zrobić jeśli nie udało się nam uniknąć problemów finansowych i utraty płynności finansowej? Oto propozycje.

Uzgodnij nowe harmonogramy spłaty i negocjuj warunki

Pierwszym ruchem, od jakiego powinniśmy rozpocząć, jest skontaktowanie się z wierzycielami oraz próba negocjowania warunków umów. Możemy prosić np. o czasowe obniżanie rat lub ich odroczenie. Oprócz wakacji w spłacie możemy też poprosić o zmianę harmonogramu czy próbować uzgodnić inne rozwiązania z pożyczkodawcami i bankami. Jeśli nie mamy problemów z wierzycielami, a brakuje nam środków na bieżące wydatki, możemy postarać się o pomoc socjalną w postaci dodatków do czynszu czy innych typów wsparcia.

Udaj się do firm antywindykacyjnych

Gdy mamy problemy stricte kredytowe bardzo dobrym sposobem poradzenia sobie z nimi jest udanie się firm antywindykacyjnych. Są to firmy działające w odwrotny sposób do windykacyjnych. Pomagają one wychodzić z zadłużenia osobom posiadającym długi. Mogą zarówno doradzać i wskazywać pewne rozwiązania jak i samodzielnie działać w naszym imieniu na naszą korzyść np. negocjując z firmami i bankami, którym jesteśmy dłużni pieniądze. Mogą również obsługiwać wszystkie nasze zobowiązania tak, abyśmy nie musieli robić tego samodzielnie, stykając się z windykatorami czy nawet komornikiem. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż specjaliści posiadają sporą wiedzę, pomagają nam wyjść z zadłużenia i co najważniejsze robią to w skuteczny sposób. Firmy windykacyjne mogą również pomagać nam niezobowiązująco jeśli chcemy skorzystać jedynie z porady lub konkretnych form pomocy.

Sprzedaj majątek

Posiadając już długi i przeterminowania kiedy nie spłacamy naszych zobowiązań, ruchem który warto rozważyć, jest sprzedaż naszego majątku. Jeśli posiadamy wartościowe rzeczy np. nieruchomości lub mniejsze gadżety możemy je spieniężyć. Ruch taki ma sens kiedy nie mamy szans wyjścia z tej trudnej sytuacji. W ten sposób ograniczamy swoje straty gdy w przypadku całkowitego bankructwa komornik sprzeda nasz majątek za część jego normalnej ceny. W ten sposób będziemy mogli spłacić większość długów lub nawet uniknąć procesu sądowego. Majątek sprzedany na wolnym rynku przyniesie nam najwięcej środków. Sprzedając majątek i spłacając za niego zadłużenia, warto robić to od zobowiązań najmniejszych do tych największych. Fakt spłacenia wielu wierzycieli w pierwszej kolejności ułatwi nam obsługę mniejszej ilości zadłużeń oraz będzie korzystnym posunięciem psychologicznym. Spłacając większą ilość zadłużeń, odczujemy tego namacalne efekty i będziemy bardziej zmotywowani do dalszego poprawiania naszej sytuacji finansowej.

Upadłość konsumencka

Ostatnim w naszym zestawieniu sposobem na wyjście z zadłużenia jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to ogólnie ogłoszenie naszej niewypłacalności. Sąd po złożeniu wniosku jeśli nie ma błędów formalnych, uzna naszą niewypłacalność i zdecyduje czy bezwarunkowo ogłosić nasza upadłość czy wyznaczyć nam drobne raty spłaty w zamian za całkowite oddłużenie. W ten sposób nasze życie finansowe niejako się wyzeruje, a my będziemy mogli rozpocząć je od zera. Przy ogłaszaniu upadłości konsumenckiej przepadnie nasz cały majątek — wraz z długami. Ogłosić możemy ją samodzielnie za drobną opłatą w sądzie lub jeśli nie potrafimy tego zrobić samemu, możemy skorzystać z usług kancelarii prawnej albo firmy antywindykacyjnej. Rozwiązanie takie, warto wdrożyć jeśli nie widzimy teraz ani w przyszłości możliwości wyjścia z naszych problemów finansowych.

Sprawdź chwilówki online lub pożyczki ratalne na maj 2024!

Comments (No)

Leave a Reply