Dowiedz się czym jest rozdzielanie inwestycji w celu ochrony kapitału

Dywersyfikacja inwestycji, które zamierzamy przeprowadzić jest jednym z najlepszych procesów finansowych, z jakich możemy skorzystać. Wiele osób nadal jednak nie wie, czym jest dywersyfikacja, na jakiej zasadzie działa i dlaczego warto ją wdrażać chcąc inwestować własne pieniądze. W tym tekście odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania związane z dywersyfikacją inwestycji oraz podpowiadamy jak i dlaczego warto ją wykonywać.

Czym jestem dywersyfikacja inwestycji?

Dywersyfikacja inwestycji jest podzieleniem inwestycji na kilka niezależnych części w celu uniknięcia ryzyka utraty wszystkich oszczędności w razie niepowodzenia jednej inwestycji. Dywersyfikacja będzie zatem podzieleniem środków, które chcemy przekazać na inwestycje na kilka części oraz zrealizowaniem za nie kilku niezależnych biznesów lub ruchów finansowych.

Dywersyfikacja inwestycji może w dalszym ciągu powodować pewne wątpliwości lub całkowicie nie przekonywać do siebie. Dywersyfikacja jest jednak niezwykle korzystnym i bezpiecznym procesem, który ma na celu ochronę naszych środków. Ujmując rzecz praktycznie podzielenie środków jakie mamy zainwestować, zapobiega w sytuacji, w której przy niepowodzeniu biznesu tracimy wszystkie nasze oszczędności. Dzieląc środki na różne części w razie nieudania się jednej z wielu inwestycji, w dalszym ciągu posiadamy większość środków lub nawet zarabiamy. Z dywersyfikacji inwestycji korzystać może każda osoba niezależnie jakim budżetem dysponuje oraz w jakiej branży działa i jakie działania inwestycyjne prowadzi.

Dlaczego warto ją wykonywać?

Dzielenie naszych inwestycji na kilka niezależnych części jest niezwykle korzystnym ruchem jeśli planujemy pomnożyć nasze środki finansowe. Przede wszystkim pierwszym i najważniejszym plusem tego sposobu inwestowania pieniędzy jest istotne ograniczenie ryzyka inwestycyjnego i zminimalizowanie go praktycznie do zera. Wykorzystując dywersyfikację, nie musimy obawiać się całkowitej utraty naszych środków finansowych przeznaczonych na inwestycję, gdyż w razie niepowodzenia inwestycji lub nieprzychylnych wydarzeń stracimy jedynie część naszych środków, a większość z nich nadal pozostanie do naszej dyspozycji.

Nie tracąc wszystkich środków w przypadku negatywnego wydarzenia, będziemy mogli dalej działać w biznesie i zarabiać pieniądze, a także odrobić stratę części naszych funduszu. W przypadku braku dywersyfikacji inwestycji w razie wystąpienia negatywnego wydarzenia utracimy wszystkie nasze zainwestowane pieniądze.

Sama dywersyfikacja nie jest również skomplikowanym czy trudnym wbrew nazwie procesem. Podzielić kapitał inwestycyjny możemy samodzielnie decydując się jedynie na przeprowadzenie kilku biznesów zamiast jednego. Możemy również wykonywać dywersyfikację zarówno w obrębie jednej branży lub całkowicie inwestując środki w różne biznesy. Chcąc korzystać z dywersyfikacji nie musimy również płacić za to czy ponosić dodatkowych kosztów, a jedynie nieco inaczej przeprowadzić inwestowanie pieniędzy.

EKSPERT KONTAKT

Przykład dywersyfikacji inwestycji w nieruchomości

Aby jak najdokładniej zaprezentować dywersyfikację inwestycji, warto przedstawić ją w formie przykładu. Ciekawą prezentacją będzie ukazanie jej na przykładzie inwestycji w nieruchomości, które swoją drogą są obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów lokowania pieniędzy.

Przykładowo posiadając dużą sumę pieniędzy, które chcemy zainwestować w nieruchomości warto przeznaczyć na zakup dwóch lub trzech oddzielnych i niezależnych mieszkań od różnych deweloperów i w różnych okolicach. Jest to alternatywne rozwiązanie do zakupu jednej dużej nieruchomości od jednego dewelopera w konkretnym miejscu. W razie wystąpienia problemów z realizacją inwestycji przez dewelopera, jego upadku czy innych problemów stracimy jedynie jedno z wielu mieszkań, a nie wszystkie nasze zainwestowane środki.

Na tym przykładzie najlepiej możemy zauważyć, że dywersyfikacja inwestycji pomaga chronić nasz kapitału, a także zabezpiecza nas przed całkowitym bankructwem. Istnieje niezliczona ilość przykładów dywersyfikacji, których możemy przytaczać i które mogą dotyczyć również inwestowania w metale szlachetne, waluty czy dzieła sztuki i antyki.

Skalowanie dywersyfikacji

Ważnym aspektem dywersyfikacji inwestycji jest możliwość jej skalowania. Oznacza to, że samodzielnie możemy określić, w jakim stopniu podzielimy nasze środki inwestycyjne i jak bardzo zdywersyfikujemy nasze działanie finansowe. Podzielenie środków przeznaczonych na inwestycje może mieć bardzo wąski charakter i być rozdzieleniem sumy inwestycji jedynie na dwie lub trzy części. Analogicznie sumę, którą chcemy zainwestować, możemy podzielić nawet na kilka lub kilkanaście części i tylko od nas zależy jak bardzo zdywersyfikujemy nasze środki inwestycyjne, aby chronić nasz kapitał.

Każde z rozwiązań ma swoje zalety i charakter. Proste podzielenie środków inwestycyjnych jedynie na dwie lub trzy części z pewnością pomoże zarządzać naszym kapitałem i będzie nieco prostsze. Działanie takie pozwala w przypadku powodzenia inwestycji zarobić również większą sumę niż przy podziale środków inwestycyjnych na wiele części z uwagi na mniejsze ryzyko niepowodzenia. Spory podział z kolei zwiększa bezpieczeństwo, ale i również ryzyko utraty jednej z części inwestycji, gdyż jest ich po prostu dużo. Wybierając te rozwiązanie nie stracimy jednak znacznej części naszych środków, a jest ona polecana przede wszystkim jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i ochronie naszego kapitału, a także płynności inwestycji.

Korzystaj z prywatnego doradztwa finansowego

Dla wielu osób, które posiadają środki przeznaczone do zainwestowania, tematyka finansów jest jednak dość problematyczna. W takiej sytuacji zdecydowanie warto udać się do prywatnego doradcy finansowego oraz to właśnie z nim przedyskutować podzielenie środków na różne inwestycje. Na rynku działa wiele firm doradczych świadczących usługi dla osób prywatnych, a także prywatnych doradców finansowych. Niezależnie od tego czy jesteśmy firmą czy osobą prywatną możemy udać się po poradę finansową i uzyskać ją tak samo jak poradę lekarską czy prawniczą. Specjaliści z pewnością przeanalizują naszą sytuację, a także podpowiedzą nam, w jaki sposób i jak szczegółowo dywersyfikować nasz portfel inwestycyjny. Wydanie kilkudziesięcio złotowej sumy za poradę będzie najlepszą inwestycją w nasze bezpieczeństwo, a także skuteczność i efektywność inwestowania pieniędzy.

Sprawdź chwilówki online lub pożyczki ratalne na listopad 2024!