Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu z nas. Często na przeszkodzie stoi brak pieniędzy. Jeśli mamy dobry pomysł na biznes, to zdobycie pieniędzy nie jest takie trudne. Wszystko zależy od dobrego biznesplanu, a także od kwoty jakiej potrzebujemy.
Dlaczego warto założyć własną firmę?
Głównym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na otworzenie firmy są zarobki. Prowadząc własną firmę możemy zarabiać znacznie więcej niż w zwykłej pracy na etacie. Oczywiście wszystko zależy od branży, w której chcemy działać. Inną kwestią jest satysfakcja, którą odczuwają przedsiębiorcy. W końcu sukces firmy będzie zależał od nas. To my, jako właściciele będziemy podejmować kluczowe dla rozwoju firmy decyzje. Jednoosobowa działalność gospodarcza to dobra opcja dla freelancerów. Dzięki temu będziemy mogli ustalać stawki adekwatne do świadczonych usług. Prowadzenie firmy to także obowiązki, między innymi odprowadzanie składek ZUS i płacenie podatków. Działalność gospodarczą możemy założyć bez wychodzenia z domu przez internet. Niektóre biura rachunkowe oferują także założenie firmy za nas. Banki także oferują pomoc w założeniu i prowadzeniu firmy. Warunkiem jest oczywiście założenie konta firmowego w danym banku. My, jako właściciele powinniśmy się skupić na prowadzeniu firmy. Sprawami podatkowymi zajmie się księgowa, a stworzenie umów dla pracowników zlecimy prawnikowi. Dodatkowym plusem prowadzenia działalności jest to, że sami ustalamy sobie czas pracy. Dzięki temu możemy dopasować grafik do swoich potrzeb.
Skąd wziąć pieniądze na założenie działalności gospodarczej?
Najprostszym sposobem na sfinansowanie działalności gospodarczej są własne oszczędności. Jednak nie każdy je posiada. Na początku powinniśmy poprosić o wsparcie rodzinę bądź przyjaciół. Może to być inwestycja w zamian za udziały w firmie bądź w formie pożyczki. Inwestor w rodzinie bądź wśród znajomych to dobra opcja, gdyż w krótkim czasie możemy uzyskać potrzebne pieniądze. Nie każdy ma jednak możliwość pożyczenia większej ilości pieniędzy od znajomych czy rodziny. Na szczęście możemy wziąć kredyt w banku. Kwota jaką dostaniemy zależy od naszej zdolności kredytowej. W przypadku małej firmy może być to zwykły kredyt gotówkowy. Jeśli jednak na otworzenie działalności potrzebujemy większej ilości pieniędzy, to warto zdecydować się na kredyt na firmę. Wiele banków oferuje kredyt na założenie działalności gospodarczej. Tutaj decydujący jest biznesplan. Na podstawie biznesplanu bank oceni potencjał i ryzyko biznesowe firmy. Dlatego też warto dokładnie przygotować dokumenty. Jeśli posiadamy nieruchomość, to zwiększa to nasze szanse na dostanie pozytywnej decyzji kredytowej. Nieruchomość będzie bowiem zabezpieczeniem dla banku w razie niepowodzenia.
Mamy także do wyboru mikropożyczkę. Tutaj możemy uzyskać około 100 tysięcy złotych. Mikropożyczka jest udzielana na okres 7 lat. Dodatkowo możemy przez rok nie płacić, co daje nam 8 lat na spłatę pożyczki. Do tego możemy uzyskać 20 tysięcy złotych na utworzenie miejsca pracy. Pozwoli nam to na zatrudnienie pracownika w firmie. Na spłatę tych dwudziestu tysięcy mamy 3 lata. W tym wypadku możemy nie płacić przez pół roku.
Finansowanie społecznościowe, czyli inaczej crowdfunding to kolejny sposób na zdobycie potrzebnych pieniędzy. Mamy kilka zaufanych portali, które zostały stworzone właśnie w tym celu. Wystarczy zrobić konto na jednym z nich i podać kwotę jaką potrzebujemy. Następnie musimy napisać nieco o naszym pomyśle na biznes. Warto wykazać się kreatywnością, żeby zachęcić ludzi do wpłat. Przykładowo, jeśli planujemy otworzenie restauracji, to wszystkim wspierającym możemy zaoferować rabat. Z kolei osoby, które przekażą większą kwotę mogą liczyć na darmowy pierwszy posiłek. Jeśli chcemy wydać książkę, to warto umieścić w niej imiona i nazwiska wspierających. Z pewnością zachęci to osoby do wpłat. Tego typu bonusy sprawią, że szybciej zdobędziemy potrzebne pieniądze.
Dotacja na założenie działalności gospodarczej to kolejny sposób na pozyskanie niezbędnych funduszy. Mamy do wyboru dwie dotacje. Pierwsza to dotacja z urzędu pracy, która przyznawana jest dla osób bezrobotnych. Dlatego musimy wcześniej zarejestrować się w urzędzie pracy. Kwota, którą możemy dostać to około 30 tysięcy. Dotacja jest bezzwrotna, jeśli będziemy prowadzić firmę przez minimum 12 miesięcy. Dotacja z unii europejskiej to druga opcja. W tym wypadku możemy dostać 40 tysięcy złotych. W tym wypadku możemy również liczyć na wsparcie pomostowy w wysokości 1300-2100 złotych miesięcznie. To wsparcie możemy uzyskać na 6-12 miesięcy. Pieniądze z obu dotacji możemy przeznaczyć na rzeczy zawarte w umowie między nami a instytucją udzielającą, czyli urzędem pracy. Ważne jest to, że pieniędzy z dotacji nie możemy przeznaczyć na wypłaty dla pracowników, a także na składki ZUS. Wszelkie zakupy musimy udokumentować, najlepiej fakturami na firmę.
Znalezienie inwestora to dobry sposób na sfinansowanie naszej firmy. Tutaj oczywiście kluczowy jest biznes plan. Ważną rolę odgrywa także nasza umiejętność przekonania inwestora. Możemy szukać inwestora na platformach do tego stworzonych, a także na portalach ogłoszeniowych. Aniołowie biznesu to szczególna grupa inwestorów. Są to ludzie, którzy osiągnęli sukces. Ich firmy przynoszą duże zyski, co pozwala im inwestować w nowe biznesy. Plusem tego rozwiązania jest to, że anioł biznesu wnosi nie tylko pieniądze, ale także lata doświadczenia i znajomości na rynku. Dzięki temu nasza firma będzie mogła szybciej się rozwinąć. W przyszłości kiedy firma się rozwinie będziemy mogli wykupić udziały od anioła biznesu. W ten sposób staniemy się właścicielami firmy. Mamy dostępne strony internetowe, dzięki którym możemy przedstawić nasz biznesplan. Polega to na tym, że przedstawiamy nasz pomysł na biznes w formularzu kontaktowym. Następnie nasz pomysł jest oceniany przez odpowiednie osoby. Dopiero po weryfikacji najlepsze pomysły trafiają do anioła biznesu. Następnie zdecyduje on czy udzieli nam wsparcia czy nie. Konieczne będzie spotkanie z inwestorem, na którym będziemy musieli przekonać go, że to właśnie w nasz biznes powinien zainwestować. Pamiętajmy też, że im więcej pieniędzy potrzebujemy tym więcej udziałów w firmie musimy oddać.